Rehberimiz Seyyid Ali Hamaney’in (Allah ömrünü uzun eylesin) Fıkhi Eğitim Risalesindeki Fetvaları

 

  1. İsyan etmek ve itaatsizlikte bulunmak için terk etmedikleri sürece babanın ve annenin kazaya kalmış namazlarını vefatlarından sonra büyük oğlun yerine getirmesi (kılması) farzdır. İsyan ve itaatsizlik üzere terk etmiş olsalar bile namazların kaza edilmesi müstehap ihtiyattır.

 

 

  1. Anne veya baba hiç namaz kılmamışlarsa, bu durumda bile büyük oğlun bu namazları kaza etmesi farz ihtiyat gereğidir.

 

 

  1. Büyük oğuldan maksat, anne-baba öldüğünde hayatta olan en büyük erkek çocuktur. Dolayısıyla büyük olan erkek çocuk (baliğ olsun veya olmasın) anne ve babadan önce vefat ederse, anne ve babaya ait kaza namazları onlar öldüğünde hayatta olan büyük erkek çocuğun sorumluluğundadır (boynunadır).

 

 

  1. Anne ve babanın kaza namazlarını kılmanın farz olmasındaki ölçü, (merhumların erkek çocukları varsa) erkek evladın merhumların diğer evlatlarından daha büyük olmasıdır. Dolayısıyla merhumların büyük çocuğu kız, ikinci çocuğu erkek olursa, anne ve babanın kaza namazları ikinci çocuk olan erkek evlada farz olur.

 

 

  1. Anne-babanın kaza namazlarını başka bir kimse kaza ederse, kaza namazları büyük erkek çocuğun üzerinden kalkar.

 

 

  1. Büyük erkek çocuk, anne-babasından kazaya kaldığına emin olduğu miktarı kaza etmelidir. Anne-babasının kazaya kalan namazlarının olup olmadığını bilmiyorsa, üzerine bir şey farz olmaz ve bu konuda araştırma yapması da gerekmez.

 

 

  1. Büyük erkek çocuğa, vefat etmiş anne ve babasının kaza namazlarını mümkün olan her yolla kaza etmesi farzdır. Ancak ecîr tutmakla bile bunu yerine getirmekten aciz olursa bu durumda mazur sayılır.

 

 

  1. Kaza namazı bulunan kimseye anne-babasının da kaza namazları farz olursa, bu durumda istediğini önce kılabilir (seçme hakkına sahiptir); başka bir tabirle önce kılınan hangisi olursa olsun sahihtir.

 

 

  1. Büyük erkek çocuk, anne ve babanın vefatından sonra ölürse, diğerlerine bir şey farz olmaz. Dolayısıyla anne-babanın kaza namazları, diğer erkek çocuklara veya ölen büyük çocuktan sonraki büyük kardeşe farz olmaz.

 

Daha detaylı bilgi ve cevaplar için Kaynak

İletişim