Filozofların seçkini Ayetullah el-Uzma Tabatabaî hazretlerinin huzuruna…

 

Soru: Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

 

Ben 22 yaşında bir gencim. Zannımca benim bu soruma da ancak siz cevap verebilirsiniz. Ben öyle bir ortam ve şartlar altında yaşıyorum ki, nefsanî arzu ve hevesler bana fazlasıyla musallat olmuş, beni kendisine tutsak ve esir etmiş, Allah’a doğru ilerlemekten beni alıkoymuş kendi istidadım doğrultusunda hareket etmeme engel olmuştur.

 

Sizden ricam bana bir yol göstermenizdir. Sizce nefsime hâkim olmam için, herkesin giriftar olduğu bu meşum tılsımdan kurtulmam için ve mutluluğun bana hâkim olması için neler yapmalıyım? Lütfen, ben sizden öğüt istemiyorum; öğüt verenlerin sayısı oldukça çoktur. Bana bu yolda uygulamaya geçirdiğimde muzaffer olabileceğim amelî düsturlar vermenizi ve neler yapmam gerektiğini somut bir şekilde söyleminizi istiyorum. Tıpkı Necef’te okurken kendi üstatlarınızdan aldığınız düsturlar gibi. Aslında bizzat huzurunuza varıp sözlü olarak sormak ve cevap almak isterdim; ancak sözlü cevap almaya muvaffak olmayacağımı düşündüğüm için, ayrıca değerli vaktinizi boş yere almaktan çekindiğim için mektup aracılığıyla isteğimi arz etmek istedim. Sizden (uygun gördüğünüz ve önemsediğiniz takdirde) tıpkı bir baba gibi bana yardım etmenizi istirham ediyorum. Eğer cevabınız olumsuzsa da benim nakıs aklıma gülmeyin, bu mektubu gizlice yırtıp atın ve beni kendi başıma bırakın. Teşekkürler…

 

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

 

Cevap: Es-Selamu aleykum. Bu varakada yazmış olduğunuz amaca ulaşmak ve bir başarı elde etmek için biraz gayret gösterip tövbe etmeniz, murakabe ve muhasebe yoluna girmeniz gerekir. Şöyle ki: Her sabah uykudan uyandığınızda, gün boyu karşılaşacağınız her işte yüce Allah’ın rızasını gözeteceğinize dair ciddi niyet ve kastınız olsun. Yapacağınız her işte ahiretiniz için faydalı olup olmadığını göz önünde bulunduracaksınız; öyle ki, ne olursa olsun uhrevî faydası olmayan hiçbir işe girişmeyeceksiniz. Bu durumu akşama kadar devam ettireceksiniz. Uyku zamanı geldiğinde 4-5 dakika gün içinde yaptığınız işleri düşünecek ve hepsini tek tek gözünüzün önünden geçireceksiniz. Allah’ın rızasına uygun olana şükredecek, ilahî rızaya ters düşen işten dolayı da istiğfar edeceksiniz. Bu işi her gün yapacaksınız.

 

Bu yöntem ilk başlarda zor olsa ve nefse acı gelse de kurtuluş ve felah kilididir. Her gece uyumadan önce yapabiliyorsanız “Müsebbihat”, yani Hadîd, Haşr, Saff, Cuma ve Teğâbun surelerini okuyun. Hepsini okuyamıyorsanız sadece Haşr Suresini okuyun. Bunları yaptıktan 20 gün sonra kendi durumunuzu mektup aracılığıyla bana yazıp bildirin. İnşallah muvaffak olacaksınız.

 

Ek Bilgiler 

1- Zilkade Ayı ve Tövbe Namazı

2- Günah ve Hakikati 

 

Not: Gençlerin Sesi olan Düşüncesel-i’ni İnstagramda takip etmek için aşağıdaki linki tıklayınız…

https://www.instagram.com/dusuncesel_i/

İletişim