Soru: Vahşet Namazı (Hediye – Defin Namazı) Nedir? Kaç rekâttır? Ne zaman kılınmalıdır? Kılınması noktasında ne gibi bir faydası vardır? Muhaddis Nuri’nin bu konuda naklettiği örnek olay nedir?

 

Cevap: Leyletü’l-Defn veya Vahşet Namazı (Arapça: صلاة لیلة الدفن), müstehap namazlardandır. Adına “hediye” ve “vahşet” de denen bu namaz meyyit kabre konulduğu ilk gece (gecenin ilk yarısından sabaha kadar) kılınmaktadır, en iyi vakti ise yatsı namazından sonradır.

 

İmam Humeyni’nin (r.a) Fetvaları:

 

638- Cenazenin kabre konulduğu ilk gece, ölü için iki rekât namaz kılınması, müstehaptır.

Kılınışı: Şöyle ki: İlk rekâtta Fatiha’dan sonra bir defa Ayet’el-Kürsî ve ikinci rekâtta Fatiha’dan sonra on defa Kadir Suresi okunur ve namaz bittikten sonra şöyle denir:

 

(اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثَوَابَهَا اِلَى‌ قَبْرِ فُلاَنٍ)

 

Okunuşu: “Allahumme salli ala Muhammedin ve al-i Muhammed. Veb’as sevabeha ila kabri fulan.”

Tercümesi: “Allah’ım! Muhammed ve Ehlibeyti’ne rahmet et ve bu namazın sevabını filan kese ulaştır.”

 

Duada geçen “fulan” kelimesi yerine ölen insanın ismi söylenir.

 

639- Hediye (defin gecesi) namazı, ölünün kabre konulduğu ilk gecenin herhangi bir saatinde kılınabilir. Ancak gecenin ilk bölümünde ve yatsı namazının ardından kılınması, daha iyidir.

 

640- Cenaze uzak bir şehre götürülmek istenir veya başka bir sebepten dolayı gömülmesi gecikirse, hediye (defin gecesi) namazı da kabre konulduğu ilk geceye kadar ertelenmelidir.

 

 

Ayetullah Sistani’nin (Allah ömrünü uzun etsin) Fetvaları

 

Soru: Vahşet namazı nedir?

Cevap: Cenazenin kabre konulduğu ilk gece, ölü için iki rekât kılınan namaza denir .

 

Soru: Vahşet namazı nasıl kılınır?

Cevap: İlk rekâtta Fatiha’dan sonra bir defa Ayete’l Kürsî ve ikinci rekâtta Fatiha’dan sonra on defa Kadir Suresi okunur ve namaz bittikten sonra şöyle denir: Allahumme salli ala Muhammedin ve al-i Muhammed. Veb’as sevabeha ila kabri fulan.”

 

Soru: Vahşet namazı ne zaman kılınmalıdır?

Cevap: Vahşet namazı, ölünün kabre konulduğu ilk gecenin herhangi bir saatinde kılınabilir.

 

Soru: Vahşet namazının kılınmasının en iyi olduğu vakit hangisidir?

Cevap: Gecenin ilk bölümünde ve yatsı namazının ardından vahşet namazı kılınması daha iyidir.

 

Soru: Cenaze uzak bir şehre götürülmek istenir veya başka bir sebepten dolayı gömülmesi gecikirse vahşet namazı ne zaman kılınır?

Cevap: Vahşet (defin gecesi) namazı ölünün kabre konulduğu ilk geceye kadar ertelenmelidir.[1]

 

Vahşet Namazın Sevabı

Hz. Fahri Kâinat Efendimiz (s.a.a) bu namazın sevabı hakkında şöyle buyurmuştur: “Ölü için kabre bırakıldığı ilk geceden daha çetin bir saat yoktur. Öyleyse sadaka vermekle ölülerinize merhamet edin; sadaka verecek bir şey bulamadığınız takdirde iki rekât namaz kılın. Allah Teâlâ o anda, bin meleği o kabre doğru gönderir, her melekle bir giysi gönderir, sura üflenen güne (kıyamet gününe) dek onun kabrinin darlığını genişletir, namaz kılana, güneşin kendisine doğduğu bütün varlıkların sayısınca sevap yazılır ve kırk derece makamı yükselir.”[2]

 

Vahşet Namazının Kabir Sıkmasını Azaltması

 

Muhaddis Nuri, “Daru’s Selam” kitabında şöyle nakletmektedir: “Üstadım Molla Fethali Sultan Abadi’den şöyle diyor: “Benim adet ve metodum şöyle idi; Ehlibeyt dostlarından kimin ölüm haberini duysaydım, defnedildiği gece, onu tanısam da tanımasam da onun için iki rekât (vahşet) namazı kılardım. Hiç kimse benim bu âdetim den haberdar değildi. Nihayet günlerden bir gün dostlarımdan birisiyle yolda karşılaştım, bana şunları söyledi: Dün gece ölen filan şahsı rüyamda gördüm, öldükten sonra başından neler geçtiğini ve halinin nasıl olduğunu sordum. Şöyle cevap verdi: Ben sıkıntı içerisinde ve zor bir durumda idim, azaba tabi tutulacaktım, fakat filan adamın- sizin isminizi söyledi- kıldığı iki rekât namaz beni azaptan kurtardı; Allah o adamın babasına rahmet etsin, bu ihsan o adamdan taraf bana yetişti.”

 

Merhum hacı molla Fethali şöyle ekliyor: Bu sırada o adam -rüyasında ölen şahsi gören- benden; “O namaz nasıl bir namaz idi?” diye sordu. Ben de böylece, sürekli ölüler için kıldığım namaz metodunu o adama söyledim.”[3]

 

——————————————————————————————————

[1] https://www.sistani.org/turkish/qa/01707/

[2] Müstedreku’l Vesail ve Müstenbitu’l Mesail, c. 2, s. 113: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: لَا یأْتِی عَلَی الْمَیتِ سَاعَةٌ أَشَدُّ مِنْ أَوَّلِ لَیلَةٍ فَارْحَمُوا مَوْتَاکُمْ بِالصَّدَقَةِ فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فَلْیصَلِّ أَحَدُکُمْ رَکْعَتَینِ یقْرَأُ فِی الْأُولَی بِفَاتِحَةِ الْکِتَابِ مَرَّةً وَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ مَرَّتَینِ وَ فِی الثَّانِیةِ فَاتِحَةَ الْکِتَابِ مَرَّةً وَ أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ عَشْرَ مَرَّاتٍ وَ یسَلِّمُ وَ یقُولُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوَابَهَا إِلَی قَبْرِ ذَلِکَ الْمَیتِ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ فَیبْعَثُ اللَّهُ مِنْ سَاعَتِهِ أَلْفَ مَلَکٍ إِلَی قَبْرِهِ مَعَ کُلِّ مَلَکٍ ثَوْبٌ وَ حُلَّةٌ وَ یوَسَّعُ قَبْرُهُ مِنَ الضِّیقِ إِلَی یوْمِ ینْفَخُ فِی الصُّورِ وَ یعْطَی الْمُصَلِّی بِعَدَدِ مَا طَلَعَتْ عَلَیهِ الشَّمْسُ حَسَنَاتٍ وَ تُرْفَعُ لَهُ أَرْبَعُونَ دَرَجَةً.

[3] Daru’s Selam fi ma yeteelleku Bi-Rüya ve’l Menam, c. 2, s. 348.

İletişim