Günlerden bir gün bir adam saç ve sakal tıraşı için berbere gitti. Tıraş esnasında berberle aralarında ilginç bir sohbet gerçekleşti. Farklı mevzular hakkında konuştuktan sonra konu Allah’a gelince kuaför “Ben Allah’ın varlığına inanmıyorum” dedi.

 

Müşteri “Neden inanmıyorsun?” diye sorunca berber “Allah’ın neden var olmadığını görmek istersen dışarı/sokağa çıkman yeterli. Söylesene, eğer Allah olsaydı, bütün bu insanlar hastalanır mıydı? Çocuklar sahipsiz ve kimsesiz olur muydu? Eğer Allah olsaydı, acı ve ıstırap olur muydu? Bu kadar çok acı ve ıstıraba izin verecek şefkatli ve merhametli bir Allah’ın varlığını tasavvur edemiyorum” diye cevap verdi.

 

Müşteri bir an düşündü ama tartışmak istemediğinden cevap vermedi. Kuaför işini bitirdikten sonra müşteri dükkândan ayrıldı. Dükkândan çıkar çıkmaz, saçları uzun, kirli ve birbirine karışmış, sakallarını tıraş etmemiş ve görünüşü de kirli ve dağınık olan bir adam gördü.

 

Müşteri dükkâna geri döndü ve berbere dedi ki: “Biliyor musun? Ben de kuaförlerin olduğuna inanmıyorum. Bence kuaförler de yok.”

 

Bu söze şaşıran berber; “neden böyle konuşuyorsun. Ben buradayım ya. Ben berberim. Az önce saçlarını kesmiştim” dedi.

 

Müşteri berberin sözüne itiraz ederek; “hayır, kuaförler yoktur, çünkü olsalardı dışarıdaki adam gibi saçları uzun, kirli ve tıraşsız ve sakallarını düzeltmemiş ya da kısaltmamış kimse olmazdı” dedi.

 

Bu söz üzerine berber; “Hayır, bu tespitin yanlış, kuaförler var ama asıl mesele, insanlar bize yani kuaförlere müracaat etmiyorlar” dedi.  

 

Müşteri, “İşte asıl mesele bu. Allah vardır. Ancak maalesef insanlar ona yönelmiyor ve onun öğretilerinin yolundan gitmiyorlar. İşte bu yüzden dünyada bu kadar çok acı, sıkıntı, ıstırap ve meşakkat var!” diyerek berberin sözüne cevap verdi.

 

İlim ve Marifet Sitesi Tercüme Grubu

 

Kıssadan Hisse; Elhamdulillah yazısını okumak için TIKLAYINIZ

Kıssadan Hisse; Allah Var Mıdır? yazısını okumak için TIKLAYINIZ 

İletişim