Kadir Gecesi Müşterek Ameller   

 

1- Gusül almak. Merhum Allâme Meclisî bu guslün güneş batacağı sırada alınıp onunla akşam namazının kılınmasının daha efdal olduğunu yazmıştır.

 

2- İki rekât namazı, her rekâtta Fâtiha’dan sonra yedi defa İhlâs Suresi’ni okuyarak kılmak; namazın ardından da yetmiş defa: “Esteğfirullahe ve etûbu ileyh” diyerek Allah’tan mağfiret dilemek ve tövbe etmek. Hz. Resul-i Ekrem (s.a.a) kendisinden nakledilen bir hadiste şöyle buyurmaktadır. “Kim bu ameli yaparsa, yerinden kalkmadan önce Allah onu ve anne-babasını bağışlar.”

 

3- Bu üç geceyi ihya etmek (sabaha kadar ibadetle geçirmek) de müstehaptır. Bir hadis-i şerifte şöyle geçer: “Allah, Kadir gecesini ihya eden kimsenin günahlarını bağışlar.”

 

4- Şu duanın okunması:

[1] “Allah’ım! Menfaat veya zararı elinde olmayan ve kötülüğü kendisinden uzaklaştıramayan değersiz bir kulun olarak akşamladım. Ben kendi nefsime bunu şehadet ediyor, gücümün zayıflığı ve çaremin azlığını sana itiraf ediyorum. Şu hâlde Muhammed ve Ehlibeyt’ine rahmet eyle ve bu gecede bana ve bütün mümin erkek ve kadınlara vaat ettiğin mağfireti gerçekleştir ve bana verdiğin (nimetlerini) tamamla. Çünkü ben senin, miskin, düşkün, zayıf, fakir ve aşağılık bir kulunum. Allah’ım! İster geciksin (ister gecikmesin), ister rahatlıkta olayım isterse sıkıntıda, ister zorlukta olayım, isterse kolaylıkta, ister afiyet içinde olayım, ister belada, ister yoksulluk içinde olayım isterse nimet (ve bollukta), lütfettiğin şeylerde zikrini bana unutturma; verdiğin (nimetlerde) iyiliğinden beni gafil etme ve icabetinden ümidimi kesme. Kuşkusuz sen duayı işiten (kabul eden)sin.”

 

5- Her üç gecede de yüz rekât namaz kılmanın çok fazileti vardır. Bu namazlarda her rekâtta Fâtiha’dan sonra on defa İhlâs Suresi okunur.

 

6- Cevşen-i Kebir Duasını okumak.

Cevşen-i Kebir Duası için tıklayınız…

 

7- Duhan ve Kadir Surelerinin okunması.

 

8- Bu gecenin bir ameli de İmam Hüseyin’in (a.s) mukaddes türbesini ziyaret etmektir. Uzakta olanlar da uzaktan İmam’ı (a.s) selâmlayarak ziyaret edebilirler.

İmam Hüseyin’i Kadir Gecesinde Ziyaret Etmek

 

 

9- Kur’ân-ı Kerim’i açıp önüne koyarak Şu Duanın Okunması:

 

اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْأَلُكَ بِكِتابِكَ وَما فيهِ وَفيهِ اسْمُكَ الاَكْبَرُ وَاَسْماؤُكَ الْحُسْنى،

وَما يُخافُ وَيُرْجى اَنْ تَجْعَلَني مِنْ عُتَقائِكَ مِنَ النّارِ.

“Allah’ım senden, indirdiğin kitabın ve onda bulunan büyük ve güzel isimlerin hürmetine ve kitabındaki korkutan veya ümit veren (ayetlerin) hürmetine, beni cehennem ateşinden azat ettiğin kimselerden kılmanı dilerim.”

10- Sonra Kur’ân’ı alıp başımıza koyarak

اَللّـهُمَّ بِحَقِّ هذَا الْقُرْآنِ، وَبِحَقِّ مَنْ اَرْسَلْتَهُ بِهِ، وَبِحَقِّ كُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فيهِ،

وَبِحَقِّكَ عَلَيْهِمْ، فَلا اَحَدَ اَعْرَفُ بِحَقِّكَ مِنْكَ.

“Allah’ım! Bu Kur’ân ve onu gönderdiğin kimsenin ve onda methettiğin bütün müminlerin hakkına ve senden başka hiç kimsenin tanıyamayacağı onlar üzerindeki hakkına (sana yalvarıyorum).”

 

 

Yirmi Üçüncü Gecenin Amelleri

 

“Hediyyetu’z-Zair” kitabında şöyle geçer: Bu gece diğer iki geceden (19. ve 21. gecelerden) daha faziletlidir. Birçok hadisten, bu gecenin Kadir gecesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu gecede bütün işler hikmete uygun olarak takdir edilir. Bu gecenin zikrettiğimiz müşterek amellerin yanı sıra birçok özel amelleri de vardır:

 

1- Ankebût ve Rûm surelerini okumak. İmam Cafer Sadık’tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: “Bu iki sureyi bu gecede okuyan kimse, cennet ehlinden olur.”

 

2- Duhân Suresini okumak.

 

3- Bin defa Kadir Suresini okumak.

 

4- Bu gecede hatta her zaman Allah’a hamd-u senadan sonra Hz. İmam Zaman (Mehdi a.s) hakkında nakledilen şu duayı okumak sünnettir:

 

Bismillahirrahmanirrahim

 

اللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد

Allahumme salli ela muhammedin ve ali muhammed

 

اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ

Allahumme kun li-veliyyik’el-Huccet-ibn’il Hesen.

 

صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ

Salavatuke aleyhi ve ala abaih.

 

في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ

Fi hazih’is saeti ve fi kulli sae.

 

وَلِيّاً ‏وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً

Veliyyen ve hafizen ve qaiden ve nasiren Ve delilen ve eyna.

 

حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

Hatta tuskinahu erzeka tev’a ve Tumettiehu fiha taviyla.

 

Allah’ım! bu saatte ve bütün saatlerde şimdi ve her zaman için Velin, Hüccetin İbn’ül Hasan’a salat ve rahmetin onun ve babalarının üzerine olsun. Veli, koruyucu, öncü, yardımcı, kılavuz ve gözcü ol; böylece onu itaat edildiği halde yeryüzünde sakin kıl ve uzun bir müddet onu orada faydalandır.

 

5- Gecenin başında olduğu gibi sonunda da gusletmek, bu geceye has bir ameldir.

 

Bu gecede gusletmek, bu gecede uyanık kalıp ibadetle geçirmek, İmam Hüseyin’i (a.s) ziyaret etmek ve yüz rekât namaz kılmak çok faziletli olup önemle vurgulanmıştır.

 

6- Merhum Şeyh Tusî, “Tehzib” kitabında Ebu Basir’den şöyle rivayet etmiştir: İmam Sadık (a.s) bana şöyle buyurdu: “Kadir gecesi olması ümit edilen (şu gecede) yüz rekât namaz kılarak her rekâtta Fâtiha’dan sonra on defa İhlâs Suresi’ni oku.” Ben, “Canım sana feda olsun, bu namazları ayaküstü kılamaz isem ne yapayım?” dediğimde, “Oturarak kıl.” buyurdu. “Buna da gücüm yetmez ise, ne yapayım?!” diye sorduğumda ise, “Yatağına uzandığın hâlde kılmaya çalış.” buyurdu.

 

“Deâimü’l-İslâm” kitabında şöyle rivayet eder: “Ramazan ayının son on günü olduğunda, Resulullah (s.a.a) yatağını dürer, ibadet için kemerini sıklardı. Yirmi üçüncü gece aile fertlerini uyandırır ve uyuyanların yüzüne su serperdi.”

 

Hz. Fâtıma (a.s) bu gecede aile fertlerinin uyumasına izin vermezdi. Bunu da onlara az yemek vermek ve gündüzler uyumakla sağlamaya çalışır ve şöyle buyururdu: “Asıl mahrum ve yoksun kimse, bu gecenin hayrından yoksun kalan kimsedir.”

 

7- Rivayet edildiğine göre İmam Cafer Sadık (a.s) bir ara şiddetli bir şekilde hastalanmıştı. Buna rağmen ramazan ayının 23. gecesi olduğunda akrabalarından kendisini camiye götürmelerini istedi ve o gece sabaha kadar camide kaldı!

 

8- Merhum Allâme Meclisî şöyle demiştir: “Bu gecede Kur’ân’ı mümkün mertebe çok okumaya ve “Sahife-i Seccadiye”nin dualarını, özellikle “Mekarimu’l-Ahlak” duasını ve tövbe duasını okumaya ve amelleri yapmaya özen gösterin.”

 

9- Şu duayı okumak:

 

اَللّـهُمَّ امْدُدْ لي في عُمْري، وَاَوْسِعْ لي في رِزْقي، وَاَصِحَّ لي جِسْمي، وَبَلِّغْني اَمَلي،

وَاِنْ كُنْتُ مِنَ الأَشْقِياءِ فَاْمُحني مِنَ الأَشْقِياءِ، وَاْكتُبْني مِنَ السُّعَداءِ،

فَاِنَّكَ قُلْتَ في كِتابِكَ الْمُنْزَلِ عَلى نَبِيِّكَ الْمُرْسَلِ صَلَوتُكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ:

(يَمْحُو اللهُ ما يَشاءُ وَيُثْبِتُ وَعِنْدَهُ اُمُّ الْكِتابِ).

“Allah’ım! Ömrümü uzun ve rızkımı bol et. Cismimi sıhhatli tut; beni arzuma ulaştır. (Yaptığım amellerden dolayı) bedbaht insanlardan olmuş isem, beni bedbahtların arasından silip, mesut insanların arasına yaz. Şüphesiz sen gönderdiğin Peygamber’e (salâvatın onun ve Ehlibeyt’inin üzerine olsun) indirdiğin kitabında şöyle buyurmuşsun: Allah istediğini siler, istediğini sabit bırakır; ana kitap ise O’nun indindedir.”

 

10- Ve şu duayı okumak:

 

اَللّـهُمَّ اجْعَلْ فيـما تَقْضي وَفيـما تُقَدِّرُ مِنَ الأَمْرِ الَْمحْتُومِ، وَفيـما تَفْرُقُ مِنَ الأَمْرِ الْحَكيمِ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ،

مِنَ الْقَضاءِ الَّذي لا يُردُّ وَلا يُبَدَّلُ اَنْ تَكْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَيْتِكَ الْحَرامِ في عامي هذا الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ الْمَشْكُورِ سَعْيُهُمُ،

الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمُ، الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَيِّئاتُهُمْ، وَاجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ اَنْ تُطيلَ عُمْري وَتُوَسِّعَ لي في رِزْقي

 

“Allah’ım! Kadir gecesinde hükmedip mukadder buyurduğun ve hikmet üzere kararlaştırdığın, değişmeyen, dönüşü olmayan hükümlerin arasında, beni de hacları kabul olan, çabalarının karşılığı verilen, günahları affedilen ve kötülüklerinin üstü örtülen, Beytü’l-Haram’ının hacılarından yaz. Ömrümün uzamasını ve rızkımın çoğalmasını mukadder buyur.”

 

11- Merhum Seyyid’in “el-İkbâl” kitabında naklettiği şu dua da bu gecede okunur:

 

يا باطِناً في ظُهُورِهِ، وَيا ظاهِراً في بُطُونِهِ وَيا باطِناً لَيْسَ يَخْفى، وَيا ظاهِراً لَيْسَ يُرى،

يا مَوْصُوفاً لا يَبْلُغُ بِكَيْنُونَتِهِ مَوْصُوفٌ وَلا حَدٌّ مَحْدُودٌ، وَيا غائِباً غَيْرَ مَفْقُود، وَيا شاهِداً غَيْرَ مَشْهُود،

يُطْلَبُ فَيُصابُ، وَلَمْ يَخْلُ مِنْهُ السَّماواتُ وَالأَرْضِ وَمابَيْنَهُما طَرْفَةَ عَيْن، لا يُدْرَكُ بِكَيْفٍ وَلا يُؤَيَّنُ بِاَيْنٍ وَلا بِحَيْث،

اَنْتَ نُورُ النُّورِ وَرَبَّ الأَرْبابِ، اَحَطْتَ بِجَميعِ الاُمُورِ، سُبْحانَ مَنْ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ وَهُوَ السَّميعُ الْبَصيرُ

سُبْحانَ مَنْ هُوَ هكَذا وَلا هكَذا غَيْرُهُ.

 

“Ey aşikâr olduğu hâlde gizli ve ey gizli olduğu hâlde aşikâr olan; ey görünmemesine rağmen gizli olmayan ve ey aşikâr olmasına rağmen görünmeyen; ey zatının künhüne hiçbir vasıfla, hiçbir tarif ve (medihle) varılamayan; ey gözden kayıp olduğu hâlde hazır bulunan; hazır olduğu hâlde görünmeyen; arandığında bulunan; göklerden, yerden ve (bu ikisinin) arasından bir an dahi kaybolmayan; belli bir keyfiyetle algılanmayan ve herhangi bir mekânda veya yönde yer tutmayan (Rabbim)! Sen nurun nurusun; efendilerin efendisisin; her şeyi kuşatmışsın. Münezzehtir misli olamayan, duyan ve gören (Allah).”

 

12- Bu duanın okunması:

 

يا رَبَّ لَيْلَةِ الْقَدْر وَجاعِلَها خَيْراً مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، وَرَبَّ اللَّيْلِ والنَّهارِ، وَالْجِبالِ والْبِحارِ، والظُّلَمِ والأَنْوارِ،

وَالأَرْضِ وَالسَّماءِ، يا بارِئُ يا مُصَوِّرُ، يا حَنّانُ يا مَنّانُ، يا اَللهُ يا رَحْمنُ، يا اَللهُ يا بَديعُ، يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ،

لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالأَمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالآلاءُ، اَسْأَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ،

وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورَةً،

وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي وَاِيماناً يُذهِبُ الشَّكَّ عَنّي، وَتُرْضِيَني بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً

وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً، وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِنابَةَ والتَّوبَةَ

والتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِمُ السَّلامُ.

 

“Ey Kadir gecesinin Rabbi ve onu bin aydan hayırlı kılan, ey gece ve gündüzün, dağların ve denizlerin, karanlıkların ve nurların, yerin ve göğün Rabbi; ey yaratan; ey (varlıkları) şekillendiren; ey şefkatli; ey nimet verip ihsanda bulunan, ey Allah, ey Rahman; ey Allah, ey Kayyum (varlıkları ayakta tutan); ey Allah, ey örneği olmadan yaratan; ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnekler, kibriya ve nimetler sana mahsustur. (Allah’ım!) Senden, Muhammed ve Ehlibeyt’ine rahmet etmeni ve bu gecede benim ismimi saadetli kimselerin isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhunun yanına yerleştirmeni, iyiliğimi illiyyîn makamına (kabul derecesine) ulaştırmanı ve kötülüğümü bağışlamanı diliyorum. Bana, kalbimle bütünleşecek (ondan hiçbir zaman ayrılmayacak) bir yakin, (her türlü) şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman ver ve bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl; dünyada da bize iyilik ver ahirette de ve bizi yakıcı ateşin azabından koru. Bu (gecede) zikrini, şükrünü, iştiyakla sana yönelmeyi, tövbe edip sana dönmeyi bana nasip et ve Muhammed ve Ehlibeyt’ini (ona ve Ehlibeyt’ine selâm olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl.”

 

13- Şu duayı okumak:

 

يا مُدَبِّرَ الاُمُورِ، يا باعِثَ مَنْ فِى الْقُبُورِ، يا مُجْرِيَ الْبُحُورِ، يا مُلَيِّنَ الْحَديدِ لِداوُدَ

صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآل مُحَمدٍ وافْعَلْ بي كَذ وَكَذا.

 

“Ey işleri tedbir eden, ey kabirdekileri dirilten, ey denizleri akıtan, ey demiri Davud’a yumşatan! Muhammed ve âl-i Muhammed’e salat eyle ve bana şöyle şöyle yap.”

 

«كَذ وَكَذا» yerine hacetlerini iste ve şöyle de:

 

«اللَّيْلَةَ اللَّيْلَةَ»

 

Bu dua okunurken eller gökyüzüne kaldırılır ve dua sonuna kadar okunur. Bu duanın bu gece rükû ve secde hâlinde, oturarak, ayakta ve kısacası çeşitli hallerde sık sık tekrarlanması iyidir. Bu duanın ramazan ayının son gecesinde de okunması tavsiye edilmiştir.

 

Ya rabbi bu gece muhtemel kadir gecelerinin ilk gecesidir. Ya rabbi bizleri bu mübarek geceyi hakkıyla ihya edenlerden karar kıl. Bizleri ve anne baba kardeşlerimizi bu mübarek gece hürmetine bağışlananlardan ve amel defterleri sağ tarafından verilenlerden karar kıl. Ya rabbi bu gece hürmetine bizleri ve evlatlarımızı imam Ali ve diğer imamlarımızın izinden yolundan ve öğretilerinden ayırma. Vefat etmişlerimizin kusurlarını bu gece hürmetine affet ve taksiratlarını bağışla. Ya rabbi bu gece işlenen her hayra her güzelliğe ve yapılan her dua ve ibadetin sevabına bizleri de ortak eyle.  

 

Lütfen bizleri de dualarınızda eksik etmeyiniz. Allah Teala, Muhammed ve Al-i Muhammed hürmetine siz ve değerli ailenize her daim sağlık, sıhhat, afiyet ve hayırlı ömürler nasip etsin inşallah

İletişim