Kalbe Yolculuk Başlamasın mı?

Kalbe Yolculuk Başlamasın mı?

İmam Hüseyin’i (a.s) ve Kerbela kıyamını idrak etmeye çalışarak, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinden güç alıyoruz. Her yıl anarak kişisel değil evrensel olan bu mücadelenin her karesinden ders çıkarmaya çalışıyoruz. Sine vurarak, çıkar çatışmalarından, benlikten, kibir ve gururlanmadan uzak olduğumuzu hatırlıyor, her defasında yine ve yeniden Rabbul aleminin huzurunda ahdimizi tazeliyoruz.

Bugün İmam Hüseyin (a.s) Nerede?

Bugün İmam Hüseyin (a.s) Nerede?

Peki Huseyin (a.s) bugün nerededir? Bugün kimin yanındadır, çadırlar nerede kurulmuştur? Kerbela neresidir bugün? Zillet nerededir? Bugün kimden uzaktır ve beridir Huseyin (a.s)?

Muharrem Ayı Amelleri

Muharrem Ayı Amelleri

İmam Rıza (a.s): Muharrem ayı girince hiç kimse babamın güldüğünü göremez, keder ve üzüntü yüzünden eksik olmazdı; Aşura gününe kadar hep böyle olurdu. Aşura günü ise babamın musibet, hüzün ve ağlama günüydü; o gün babam, “Bugün Hüseyin’in (a.s) şahadet günüdür” derdi.

Gadir Hum Bayramı Amelleri

Gadir Hum Bayramı Amelleri

Gadir Hum Gününde oruç tutup ibadet etmeniz, Muhammed ve Ehl-i Beyt’ini (a.s) anıp onlara salavat göndermeniz gerekir. Resulullah (s.a.a) Emirulmüminin Ali’ye (a.s) bugünü bayram etmesini vasiyet etti. Nitekim her peygamber kendi vasisine bugünü bayram olarak kutlamasını vasiyet ediyordu.

Gadir Hum Vakıası Nedir?

Gadir Hum Vakıası Nedir?

Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu: “Allah benim mevlamdır ve ben de müminlerin mevlasıyım. Ben onlara kendi nefislerinden daha evla ve layık kimseyim.” Daha sonra da emin olmak ve yanlıştan kaçmak için şu cümleyi üç defa tekrarladı: “Ben kimin mevlasıysam, bu Ali de onun mevlasıdır.”

İmam Hamaney’in Dilinden Gadir-i Hum

İmam Hamaney’in Dilinden Gadir-i Hum

Şia, Ehlibeyt ve imamet mektebi mensupları Gadir meselesine bağlıdırlar… Ama bu mesele Müslümanların genel yaşamında, Müslümanlar arasındaki birlik ve dayanışmada, Müslümanlar arasındaki kardeşlik meselesinde olumsuz etki bırakmaması gerekir. Yıllar boyunca düşmanlar…

İmamı seviyorsak…

İmamı seviyorsak…

Basiretsiz insanlar çok çabuk aldanıyorlar, günümüzde bile dünyada çok çabuk aldanan, düşmanı tanımayan ve hangi safta olmaları gerektiğini tespit edemeyen insanlar var…

Ramazan Bayramı Günü Duası…

Ramazan Bayramı Günü Duası…

O halde, Muhammed ve âline salat eyle ve râz u niyazımı işit; duamı kabul buyur; günümü başarısızlıkla sonuçlandırma; isteklerim hususunda reddetme beni; katından ayrılışıma ve tekrar sana dönüşüme değer ver.

3. Muhtemel Kadir Gecesi Amelleri

3. Muhtemel Kadir Gecesi Amelleri

(Allah’ım!) Bu gecede benim ismimi saadetli kimselerin isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhunun yanına yerleştirmeni, iyiliğimi illiyyin makamına (kabul derecesine) ulaştırmanı ve kötülüğümü bağışlamanı diliyorum.

İletişim