Kadir Gecesi Müşterek Ameller   

 

1- Gusül almak. Merhum Allâme Meclisî bu guslün güneş batacağı sırada alınıp onunla akşam namazının kılınmasının daha efdal olduğunu yazmıştır.

 

2- İki rekât namazı, her rekâtta Fâtiha’dan sonra yedi defa İhlâs Suresi’ni okuyarak kılmak; namazın ardından da yetmiş defa: “Esteğfirullahe ve etûbu ileyh” diyerek Allah’tan mağfiret dilemek ve tövbe etmek. Hz. Resul-i Ekrem (s.a.a) kendisinden nakledilen bir hadiste şöyle buyurmaktadır. “Kim bu ameli yaparsa, yerinden kalkmadan önce Allah onu ve anne-babasını bağışlar.”

 

3- Bu üç geceyi ihya etmek (sabaha kadar ibadetle geçirmek) de müstehaptır. Bir hadis-i şerifte şöyle geçer: “Allah, Kadir gecesini ihya eden kimsenin günahlarını bağışlar.”

 

4- Şu duanın okunması:

[1] “Allah’ım! Menfaat veya zararı elinde olmayan ve kötülüğü kendisinden uzaklaştıramayan değersiz bir kulun olarak akşamladım. Ben kendi nefsime bunu şehadet ediyor, gücümün zayıflığı ve çaremin azlığını sana itiraf ediyorum. Şu hâlde Muhammed ve Ehlibeyt’ine rahmet eyle ve bu gecede bana ve bütün mümin erkek ve kadınlara vaat ettiğin mağfireti gerçekleştir ve bana verdiğin (nimetlerini) tamamla. Çünkü ben senin, miskin, düşkün, zayıf, fakir ve aşağılık bir kulunum. Allah’ım! İster geciksin (ister gecikmesin), ister rahatlıkta olayım isterse sıkıntıda, ister zorlukta olayım, isterse kolaylıkta, ister afiyet içinde olayım, ister belada, ister yoksulluk içinde olayım isterse nimet (ve bollukta), lütfettiğin şeylerde zikrini bana unutturma; verdiğin (nimetlerde) iyiliğinden beni gafil etme ve icabetinden ümidimi kesme. Kuşkusuz sen duayı işiten (kabul eden)sin.”

 

5- Her üç gecede de yüz rekât namaz kılmanın çok fazileti vardır. Bu namazlarda her rekâtta Fâtiha’dan sonra on defa İhlâs Suresi okunur.

 

6- Cevşen-i Kebir Duasını okumak.

Cevşen-i Kebir Duası için tıklayınız…

 

7- Duhan ve Kadir Surelerinin okunması.

 

8- Bu gecenin bir ameli de İmam Hüseyin’in (a.s) mukaddes türbesini ziyaret etmektir. Uzakta olanlar da uzaktan İmam’ı (a.s) selâmlayarak ziyaret edebilirler.

İmam Hüseyin’i Kadir Gecesinde Ziyaret Etmek

 

 

9- Kur’ân-ı Kerim’i açıp önüne koyarak Şu Duanın Okunması:

 

اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْأَلُكَ بِكِتابِكَ وَما فيهِ وَفيهِ اسْمُكَ الاَكْبَرُ وَاَسْماؤُكَ الْحُسْنى،

وَما يُخافُ وَيُرْجى اَنْ تَجْعَلَني مِنْ عُتَقائِكَ مِنَ النّارِ.

“Allah’ım senden, indirdiğin kitabın ve onda bulunan büyük ve güzel isimlerin hürmetine ve kitabındaki korkutan veya ümit veren (ayetlerin) hürmetine, beni cehennem ateşinden azat ettiğin kimselerden kılmanı dilerim.”

10- Sonra Kur’ân’ı alıp başımıza koyarak

اَللّـهُمَّ بِحَقِّ هذَا الْقُرْآنِ، وَبِحَقِّ مَنْ اَرْسَلْتَهُ بِهِ، وَبِحَقِّ كُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فيهِ،

وَبِحَقِّكَ عَلَيْهِمْ، فَلا اَحَدَ اَعْرَفُ بِحَقِّكَ مِنْكَ.

“Allah’ım! Bu Kur’ân ve onu gönderdiğin kimsenin ve onda methettiğin bütün müminlerin hakkına ve senden başka hiç kimsenin tanıyamayacağı onlar üzerindeki hakkına (sana yalvarıyorum).”

 

 

On Dokuzuncu Gecenin Amelleri

 

1- Yüz defa:

اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبّي وَاَتُوبُ اِلَيْهِ

(Rabbim olan Allah’tan mağfiret diler ve ona tövbe ederim.)

 

2- Emirü’l-Müminin Ali’nin (a.s) Kufe mescidinin mihrabında İbn Mülcem tarafından vurulmasının bu geceye tekabül etmesi münasebetiyle yüz defa:

 

اَللّـهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ اَميرِ الْمُؤمِنينَ

(Allah’ım! Emirü’l-Müminin Ali’nin (a.s) katillerine lânet et.)

 

3- Şu Duanın Okunması

اَللّـهُمَّ اْجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ مِنَ الاَمْرِ الَْمحْتُومِ، وَفيـما تَفْرُقُ مِنَ الاَمْرِ الحَكيمِ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ،

وَفِي الْقَضاءِ الَّذي لا يُرَدُّ وَلا يُبَدَّلْ، اَنْ تَكْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَيْتِكَ الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمُ، الْمَشْكُورِ سَعْيُهُمُ،

الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمُ الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَيِّئاتُهُمْ وَاجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ اَنْ تُطيلَ عُمْري وَتُوَسِّعَ عَلَيَّ في رِزْقي،

وَتَفْعَلَ بي كَذا وَكَذا

 

“Allah’ım! Kadir gecesinde hükmedip mukadder buyurduğun, hikmet üzere kararlaştırdığın, değişmeyen, dönüşü olmayan hükümlerin arasında beni de Beytü’l-Haram’ının, hacları kabul olan, çabalarının karşılığı verilen, günahları affedilen, kötülüklerinin üstü örtülen hacılarından yaz. Ömrümün uzamasını ve rızkımın çoğalmasını mukadder buyur. Ve benim şu, şu… hacetlerimi yerine getir.”

Uyarı: “Keza ve keza” (Şu, şu hacetlerim…) cümlesi yerine hacetler zikredilir.

 

4- Şu Duanın Okunması

 

یا ذَا الَّذِی کانَ قَبْلَ کلِّ شَیءٍ ثُمَّ خَلَقَ کلَّ شَیءٍ ثُمَّ یبْقَی وَ یفْنَی کلُّ شَیءٍ

یا ذَا الَّذِی لَیسَ کمِثْلِهِ شَیءٌ وَ یا ذَا الَّذِی لَیسَ فِی السَّمَاوَاتِ الْعُلَی وَ لاَ فِی الْأَرَضِینَ السُّفْلَی

وَ لاَ فَوْقَهُنَّ وَ لاَ تَحْتَهُنَّ وَ لاَ بَینَهُنَّ إِلَهٌ یعْبَدُ غَیرُهُ لَک الْحَمْدُ حَمْداً لاَ یقْوَی عَلَی إِحْصَائِهِ إِلاَّ أَنْتَ

فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلاَةً لاَ یقْوَی عَلَی إِحْصَائِهَا إِلاَّ أَنْتَ

 

 

Ya rabbi bu gece muhtemel kadir gecelerinin ilk gecesidir. Ya rabbi bizleri bu mübarek geceyi hakkıyla ihya edenlerden karar kıl. Bizleri ve anne baba kardeşlerimizi bu mübarek gece hürmetine bağışlananlardan ve amel defterleri sağ tarafından verilenlerden karar kıl. Ya rabbi bu gece hürmetine bizleri ve evlatlarımızı imam Ali ve diğer imamlarımızın izinden yolundan ve öğretilerinden ayırma. Vefat etmişlerimizin kusurlarını bu gece hürmetine affet ve taksiratlarını bağışla. Ya rabbi bu gece işlenen her hayra her güzelliğe ve yapılan her dua ve ibadetin sevabına bizleri de ortak eyle.  

 

Lütfen bizleri de dualarınızda eksik etmeyiniz. Allah Teala, Muhammed ve Al-i Muhammed hürmetine siz ve değerli ailenize her daim sağlık, sıhhat, afiyet ve hayırlı ömürler nasip etsin inşallah

İletişim