Bir karı koca bir bilgenin yanına gelerek ondan kötü ahlaka ve davranışlara sahip olan evlatlarının neden böyle oldukları konusunda açıklamada bulunmasını istediler.

 

Adam: Ben hayatımda Allah’a inançlı, itikatlı olmak için çalışıp çabaladım. Eşimde aynı şekilde, Allaha inançlı olabilmek için çalışıp çabaladı. Ancak, evlatlarım bunun aksine ahlaki konulara ve değerlere duyarsızlar. Bizim onurumuzu ve saygınlığımızı insanlar içinde düşürüyorlar. Acaba bunun sebebi nedir? Eşimin de benim de Allah’a imanı olduğu halde böyle bir sorun ve sıkıntıyla karşı karşıya kaldık?

 

Bilge: Evinizin yapısını ve temelini bana anlatır mısınız?

 

Adam şaşkınlıkla: Bu sorunun konumuzla ne ilgisi var. Evimizin büyük avlusu ve kısa duvarları var. Büyük bir arazinin ortasında içinde büyük odaları ve büyük pencereleri olan bir bina var. Binanın içinde eşyalarda dört dörtlük tasarlanmış ve yerleştirilmiştir. Avlunun köşesinde de büyük depomuz var. Avlunun diğer tarafında da mutfak, banyo, tuvalet bulunmaktadır…

 

Bilge: Anlatmakla bitiremediğiniz bu büyük evinizin içinde Allah’a ne kadar yer ayırmışsınız? Evinizde Allah ve ilahi değerler ne kadar yer edinmiş?

 

Kadın şaşkınlıkla: Bu sorudan kastınız nedir? Allah’ın evde olması ve bir evde yer edinmesi mümkün müdür.

 

Bilge: Evet! Sadece inanç ve itikat yeterli değildir. Allah’ı ve ilahi değerleri ve masumların öğretilerini hayatımızın ve yaşantımızın tüm alanlarına yaymalıyız. Hayatımızın her bölümünde, fikrimizde, işlerimizde Allah’ı nazarda tutmalı ve ilahi değerleri göz önüne bulundurmalı ve en önde tutmalıyız. Şimdi bana söyler misiniz:

 

Evlenmeden önceki hayatınızda Allah’a ibadet için neler yaptınız? Evlilikte, eş seçiminde ve düğününüzde ne kadar Allah’ın emirlerini ve ilahi değerleri göz önünde bulundurdunuz ve ne kadarını yaptınız? Çocuğunuz olmasını istediğinizde İslami öğretilere ne kadar amel ettiniz? Evinizin her odasında Kur’an okumak, namaz kılmak veya ibadet etmek gibi Allah’a ibadet için ne kadar yer ayırdınız? Her bir odanızda, yaptığınız işlerde Allah’a ne kadar yer ayırdınız? Çocuklarınıza Allah’ın, Resulünün ve Ehlibeytinin muhabbet ve sevgisini ne kadar aşıladınız? Masumlarınızın öğretilerini onlara ne kadar anlatmaya çalıştınız? Maddiyata verdiğiniz değer kadar ailenizin maneviyatına da değer verebildiniz mi? Mutfağınızda Allah rızası için yolda kalmışlara veya imkânı olmayanlara yemek pişirip yardım ettiniz mi? Gidin ve bakın yaşamınızda Allah’ı ve ilahi değerleri ne kadar yaşıyorsunuz ve yaşatıyorsunuz? Allah’ın ve ilahi öğreti, ilim ve marifetinin izini evinizin ailenizin nerelerinde ve ne kadar bulabiliyorsunuz?

 

İlim ve Marifet Sitesi Tercüme Grubu

 

Kıssadan Hisse; Allah Var Mıdır? yazısını okumak için TIKLAYINIZ 

Kıssadan Hisse; Kuaför ve Allah yazısını okumak için TIKLAYINIZ 

Kıssadan Hisse; Elhamdulillah yazısını okumak için TIKLAYINIZ

Kıssadan Hisse; Kin ve Patates Yükü yazısını okumak için TIKLAYINIZ

 

Evinizin Huzuru İçin Neler Yapardınız?

Çocuk Eğitiminde Ebeveynin Rolü

Eşlerin Ortak Hakları

Erkeğin Kadın Üzerindeki Hakları

İletişim