Sonsuzluğa açılan bir kapının ardını görmek gibidir Zeynep’i Kübra ismini işitmek. Onun adıyla yaşamak sonsuzluk deryasının engin huzurunda nefes almaktır. Huzurun ruhumuza üfledikleri hep öğüt taşıdı ömrümüze…

 

Allah-u Teâlâ’nın Fatıma’nın (s.a) karnında necasetten, pislikten arındırıp tertemiz bir nütfeye yerleştirdiği Hanımdır Zeynep (s.a).

 

İlimde, takvada, basirette, cesarette, Allaha itaatte, en güzel makama yerleşendir Zeynep (s.a).

 

Anne karnında başlayan zorlu mücadelesiyle, hayata atıldığı ilk günden son ana kadar en acımasız geçen günlerine bile “güzellikten başka bir şey görmedim” diyen güzeller güzeli Hanımdır Zeynep.

 

İffette annesini örnek alan, anlama ve anlatmada babasına benzeyen, sabır ve sükûnette abilerinin yolundan giden, bakışında, tebessümünde, konuşmasında, tefekküründe ceddi Resulullahın (s.a.a) izini taşıyandır Zeynep (s.a).

 

Tevazusunda, ibadette huşuunda, gece namazlarında ve duasında Rabbine tam teslimiyetle hepimize örnek olandır Zeynep (s.a).

 

Açlık, susuzluk, yağmalanma, eziyet, yalnızlık ve vefasızlıkla sınanan ve Rabbi katında Sabrıyla adını tarihe altın harflerle yazdıran güzeldir Zeynep (s.a).

 

Zühdü ve takvasıyla, herkesten her şeyden ayrılıp Rabbine sığınandır Zeynep (s.a).

 

Fakirlerin, muhtaçların, yetimlerin, hastaların şifa kapısı, duasını bekledikleri ve onun adıyla ihtiyaçlarının karşılandığı hacet kapısı hanımdır Zeyneb (s.a)

 

Hepimizin Kerbela’da üstün vasıflarla andığı, fakat doğduğundan beri aslen bu özelliklerle yetişip, büyüyen Resulü Ekrem’in (s.a.a) torunudur Zeynep (s.a).

 

Merhamet ve şefkatiyle tüm çocukları annelerinin kucakladığı gibi bizleri de kucaklayan, sarıp sarmalayan hanımdır Zeynep (s.a).

 

Rahmani bir sedayla, Rabbinin hakikatini tüm çağlara haykıran, ibadetini, hitabetini, liyakatini, teslimiyetini, insanlık bir araya gelse de anlatamayacak kadar yüce makama sahip olandır Zeynep (s.a).

 

Yaşamını, hayatını, musibetini, dinledikçe hüznüne ortak olduğumuz, fakat adını her duyduğumuzda bize kendisini veren Rabbimize sonsuz şükürler ettiğimiz yüce Hanımdır Zeynep (s.a).

 

Adını her zikrettiğimizde Rabbimize şükür borçlu olduğumuz, nadide güzel Hz. Zeynep’i Kübra’nın Doğumu Ehlibeyt hanesine, tüm sevenlerine kutlu olsun.

 

Bize Zeynep’i Kübra’yı bağışlayan Rabbimize sonsuz hamdu senalar olsun.

 

Hasibe Yeşil

İletişim