Ey iki âleme de nur seçilen güzel,

 

Risaletiyle zulmün sevincine set vuran nur yüzlü güzel, kendisine canından olanı Kardeş seçmiş ve bugünü insanlığa armağan etmiştir.

 

Tarihin seyrini değiştiren ve Resulullah’ın (s.a.a) son demde İnsanlığa armağan ettiği kutlu gündür Gadir Hum.

 

 Güzeller güzeli Nebi’nin (s.a.a) “Musa için Harun ne idiyse, Benim için de Sen o’sun”, diyerek yakınlığını ifade ettiği kutlu şahsiyettir İmam Ali (a.s).

 

 “Ey Peygamber, Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer (bu görevini) yapmayacak olursan, Onun elçiliğini tebliğ etmemiş olursun. Allah seni insanlardan koruyacaktır” (Maide/67) ayeti ise kör senaryoların, fitne rüzgârlarının bertaraf edildiği, kutlu kelamdır.

 

 “Allah-u Teâlâ benim mevlamdır, ben de müminlerin mevlasıyım; ben onlara kendilerinden daha evlayım. Öyleyse ben kimin mevlası isem, Ali de onun mevlasıdır, diyen Habibullah (s.a.a)ın muştusudur bu gün.

 

Kardeşliğin, dostluğun, Allah yolunda bir ve tek olmanın kanıtıdır:

 

“Allah’ım, onunla dost olana dost, ona düşman olana düşman ol” hadisi.

 

 Gadir Hum günü yüz binleri bir araya toplayarak İmamet makamının Nübüvvet Makamıyla tescillendiğinin ilanı. Tathir ve pak olanların el ele, gönül gönüle bağlanmasının resmidir.

 

 Gadir Hum demek vefa demektir.

 

Gadir Hum dostluk, arkadaşlık, kardeşlik demektir.

 

 Gadir Hum sevginin perçinlenmesi.

 

Gadir Hum Ehlibeyt (a.s) hanesinin bizlere armağan ettiği kutlu ve mübarek bir gündür.

 

Gadir Hum demek el ele verip, türlü sıkıntı ve zorlukların üstesinden gelmek. Birlik ve beraberlikle tüm engelleri aşmak demektir.

 

Rabbim Gadir Hum bayramının bilincinde olmayı, tüm ümmetin bu idrak ile bu günü sevinç içerisinde geçirmesini nasip etsin.

 

Hasibe Yeşil

İletişim