Selamun Aleykum

 

İslam İnkılabı Rehberi Seyyid Ali Hamaney:

 

“Yüce Allah’ın insanları sağlık konusunda birbiri ve başkalarına karşı sorumlu kıldığı için sağlık yetkililerin bu hastalıkla mücadele için tavsiye etmiş olduğu talimatlara kulak verilmelidir… Herkesi Allah’a tevessül ve teveccühe davet ediyorum. Yüce Allah’ın dergahına tevessül etme ve Yüce İslam Peygamberi (s.a.a) ve masumlardan (a.s) şefaat dilemeyle birçok sorun ortadan kalkacaktır.”[1]

 

Öncelikle Yüce Rahmanın siz ve değerli ailelerinizi, özellikle bu hastalık olmak üzere diğer bütün hastalıklardan korumasını temenni ederiz. Yeryüzünde yayılan ve yeni imtihan vesilemiz olan Korona virüsü hakkında bazı hususları sizlerle paylaşmak istedik.  

 

1- Her şeyden önce bizler sahipsiz değiliz, bizim inandığımız Allah’ımız ve Allah’ın velisi ve Resulullah’ın (s.a.a) torunu olan ve şu anda da sahibimiz olan İmam Zaman’ımız var. Onun için bizim her zaman, her gün, her ortamda ve her durumda (sevinçte ve kederde) sığınağımız Allah ve onun emir sahibi kıldığı masumlarımız olmalıdır. Eğer her sorunda, her sıkıntı da ilk onlara sığınmak aklımıza gelmiyorsa, biraz oturup düşünmeliyiz. (Onun için) ilk adım dua ve tevessül ile her türlü olayda olduğu gibi bu olayda da kendimizi kaybetmeden soğuk kanlılığımızı koruyarak “Ya rabbi bu bir imtihandır, her imtihanda olduğu gibi bu imtihanda da ben sana sığınıyor ve senin buyurduğun gibi masumlarını özellikle de imam zamanımızı vesile kılarak, bu imtihandan da alnımızın akıyla çıkmak için onlara tevessül ediyorum” demeliyiz.  Tabi bunu yaparken de özellikle bu hastalığa ve fikri hastalıklar gibi tehlikeli hastalıklara yakalanmamak için hacet namazı kılabiliriz. Örneğin; Caferi tayyar namazı veya iki rekatlık bir hâcet namazı gibi müstehap namazlar kılınabilir.

 

Cafer-i Tayyar namazı noktasında şunu belirtelim; 4 rekatlık olan ama ikişer rekat halinde kılınan bu namazda, her secdede zikirleri okuduktan sonra ailenizde birine hediye edebilir ve o secde zikirlerinden sonra hediye ettiğiniz kişinin ismini zikrederek bu hastalık veya belalara duçar olmaması için dua edebilirsiniz.

 

Burada şu duaların okunması da iyidir ve tavsiye edilmiştir: Nur duası – Aşura Ziyareti – Sahife-i Seccadiyenin 7. Duası ve bol bol dua ve Kur’an okumak.  

 

Dua ederken sadece kendimizi değil bütün insanları unutmamalıyız. Örneğin dua ederken ilk önce imam zamanımız ve ailesinden daha sonra rehberimiz ve değerli müçtehitlerimiz ve kendi ve ailemizi ekleyelim dualara inşallah.

 

2- Çok önemli olan ikinci nokta ise dua ediyoruz diye tedbir almaktan da geri kalmamalıyız. Bu konuda da uzman doktorların bizlere bu hastalıklar noktasında tavsiye ettiği sağlık kurallarına uymalıyız ve insanları da bu konulara dikkat etmeleri için bilinçlendirmeliyiz. Yani uzman doktorların söylediği gibi ellerimizi sürekli yıkamalı, yani temiz tutmalı ve elimizi yüzüme ve ağzımıza sürmemeliyiz, diğer sağlık kuralları (kalabalık ortamlardan bulunmamak ve gerekmediği sürece evden çıkmamak gibi bunlar her yerde yazılı ve duymuşsunuzdur mutlaka). Ayrıca yine doktorların tavsiye ettiği gibi D vitamini ve bu hastalığın önüne geçmek için gerekli ihtiyaçları tüketmeliyiz. Bal tüketmek vb. gibi. Ama bunlarda aşırıya yani ifrat ve tefrite de düşmemek gerekir.  

 

3-Salavat ve Sadaka vermek. Bu hastalıktan ve diğer bütün fikri ve cismi hastalıktan korunmak için bol bol salavat göndermeli ve aile fertlerimiz adına tek tek sadaka vermeliyiz. Sadakanın belalardan koruduğu noktasında sayısız hadisler vardır. Sadaka verirken de yine sahibimiz olan Mevlamız İmam zamanı ve rehberimizi ve mektebimizin direkleri olan müçtehitlerimizi unutmamalıyız.

 

4-Kalabalık yerlerden ve kalabalıklardan bu hastalık süresince uzak durmalıyız. Bu hastalık süresince bazı şeylere ara vermeliyiz. Ama yürüyüş ve güneşe çıkma imkânımız varsa kalabalığa girmeden bunları da yapmalıyız.

 

5- İmamlarımız gibi ve onların bize tavsiye ettiği gibi (Hz. Fatıma’nın komşularına dua etmesi örneğinde olduğu gibi) kendimizi düşündüğümüz gibi başkalarını da düşünmeliyiz. Onun için sağlık eşyaları, dezenfektanlar veya yiyecek ve içecek gibi kendimize aldıklarımızı ihtiyaç sahibi olan eş ve dostlarımızla da paylaşmalıyız. Etrafımızdaki insanlara moral vermeliyiz, onlara korku değil de moral, tevessül, inanç, iman aşılamalıyız. Bunların yanı sıra evimizde acil olacak ihtiyaçları alıp evimizde bulundurmalı ve eğer bir mümin insanın da veya ihtiyaç sahibi bir insanın bunlara sahip olmadığını bilirsek onlara da yardım etmeliyiz. Eğer birisi muhtaçken bizim evimizde ondan fazla fazla olması durumunda bu hastalıkta bu ihtiyaç zamanında biz de onlara zulüm etmiş oluruz.

 

Rabbim başta siz değerli ilimvemarifet.com sitesi okurları olmak üzere bütün insanları ve beşeriyeti bu hastalıktan uzak etsin ve sizlere sağlıklı huzurlu ve bereketli uzun ömürler nasip etsin inşallah.

 

Lütfen dualarınızda bizleri de unutmayınız.

——————————————————————————-

[1] https://www.leader.ir/tr/content/24313/%C4%B0slam-%C4%B0nk%C4%B1lab%C4%B1-Rehberi’nin-Koronavir%C3%BCs-ile-m%C3%BCcadele-konusunda-tavsiyeleri

İletişim