Kerbela özgür ruhların beslendiği bir mekteptir. Kerbela hadisesi her yıl artarak insanlara her alanda yüzlerce dersi bir arada vermektedir.

 

Gözyaşı döküyoruz çünkü „“Hüseyin bendendir, bende Hüseyin’denim” diye buyuran Peygamber efendimiz (s.a.a) ile birlikte “Bizde İmam Hüseyin’leyiz” Ya Rasulallah, diyoruz.

 

Gözyaşı dökerek, arınmayı umuyor, kirlilikten uzaklaşıp, tertemiz bir aşkı örnek alarak hakikate ulaşmayı arzuluyoruz.

 

İmam Hüseyin’i (a.s) ve Kerbela kıyamını idrak etmeye çalışarak, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinden güç alıyoruz. Her yıl anarak kişisel değil evrensel olan bu mücadelenin her karesinden ders çıkarmaya çalışıyoruz. Sine vurarak, çıkar çatışmalarından, benlikten, kibir ve gururlanmadan uzak olduğumuzu hatırlıyor, her defasında yine ve yeniden Rabbul aleminin huzurunda ahdimizi tazeliyoruz.

 

Ağlıyoruz çünkü düşüncelerimizi duygularımızla harmanlayıp, emanetin en güzelleri olan Ehlibeyt (a.s) için manevi huzura eriyoruz.

 

Lebbeyke Ya Hüseyin diye haykırıyoruz çünkü Habibullah’ın acısına ortak olduğumuzu bildiriyor senin canın bizim canımızdır Ya Rasulallah diyerek ahdimizi yeniliyoruz.

 

Bu kutsal kıyamı unutmuyor unutturmuyoruz, salih bir iman ile Resulullah’ın yasına ortak oluyoruz. Her sene muharrem ayına girerek acın acımızdır Ey Nebi diyen her özgür ruhun başı sağ olsun.

 

Yine ve yeniden gözyaşı dökmek için el açıyor ve kalbe yolculuk için Bismillah diyoruz. Matemimiz daim, gözyaşlarımız kabul olsun.

 

Hasibe Yeşil

İletişim